Lökosit Sayısı Kaçtır?
11 Temmuz 2024

Lökosit Sayısı Kaçtır?

Lökosit Sayısı

Lökositler, vücutta savunma görevinde yer alan akyuvarlardır. Bir milimetre küp kanda yaklaşık olarak lökosit sayısının dört bin ile sekiz bin arasında olduğu bilinmektedir. Kemik iliğinde üretilen lökositler, kanda bulunmalarının yanı sıra lenf sistemi, dalak ve diğer vücut dokuları içinde de yer alabilirler. Vücudun savunmasında başlıca rol oynayan hücrelerdir. Eğer bireyin vücudunda herhangi bir hastalık mevcutsa, bu gibi durumlarda vücudun lökosit sayısı artış göstermektedir.

Bir litre kan içerisinde yer alan lökosit sayısı beş milyar ile on milyar arasında iken, bütün vücutta yer alan lökosit sayısı yirmi beş milyar ile yüz milyar arasında değişiklik göstermektedir. Yeni doğmuş bir bebekte lökosit sayısı yetişkinlerinkinden farklı olarak on beş bin ile kırk bin arasında değişiklik gösterir. Çocuklarda da lökosit sayısı hemen hemen on bin civarında seyretmektedir. Yetişkinlerde enfeksiyon hallerinde lökosit sayısı kırk binlere kadar çıkarken, lösemi hastalarında ise bu sayı beş yüz bin olacak kadar yüksek seviyelere ulaşabilmektedir.

Lökosit Sayısının Normalden Farklı Olmasına Neden Olan Durumlar

  • Kemik iliğinden kaynaklanan hastalıklar
  • Lösemi yani kan kanseri hastalığı
  • Aşırı aktif çalışan dalak
  • Karaciğerde meydana gelen hastalıklar
  • Viral enfeksiyonlar
  • Romatizmanın neden olduğu eklem iltihapları
  • Vitamin eksiklikleri
  • AIDS hastalığına yakalanmak

Lökosit sayısının belirlenmesi için lökosit sayımı işlemi yapılır. Bu işlem, bir milimetre küp periferik kanda yer alan lökosit sayısının saptanmasıyla gerçekleştirilir. Enfeksiyonların ve lösemi hastalığının tespiti de bu sayede mümkün olur. Lökosit sayımı, kan sayım cihazları ile ölçülmektedir. Lökosit sayısındaki artışlara tıp dilinde "lökositoz" adı verilmektedir. Lökosit sayısındaki azalmaya ise tıp dilinde "lökopeni" adı verilmektedir.

Lökositoz ve Lökopeni

Lökositoz, özellikle stres ve egzersiz yapma durumlarında ortaya çıkmaktadır. Kemoterapi, radyasyon ve bağışıklık sistemi zayıflıklarında ise lökopeni baş göstermektedir. Lökosit sayılarındaki azalma ya da artışın anormal seviyelerde devam etmesi, hastanın genel sağlık durumunun kötüye gittiğinin ve hemen müdahale edilmesi gerektiğinin bir işaretidir. Eğer yapılan tetkikler sonucunda sayılar normale dönmüşse, bu hastanın iyileştiğinin bir göstergesidir.

Gebelik ve Cerrahi Müdahaleler

Hamileliğin son aylarında ve doğumda lökosit sayılarında farklılıkların görülmesi normaldir; bireylerin endişe duymalarına gerek yoktur. Cerrahi müdahaleler neticesinde kişinin dalağının alınması durumunda da lökosit sayılarında değişiklikler gözlemlenebilir. Ayrıca çeşitli hastalıklardan dolayı kullanılan ilaçlar da sayılarının azalmasına ya da artmasına neden olabilmektedir. Sigara içmek ve çevredeki kişilerin de pasif içici olmasına neden olmak, bireylerin lökosit sayılarında bozukluklara yol açabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İdrar Tahlili Lökosit Tedavisi

İdrar Tahlili Lökosit Tedavisi

İlginizi Çekebilir

3 4 Lökosit Nedir?

3 4 Lökosit Nedir?

Haber Bülteni