Bebeklerde Lökosit Yüksekliği
24 Haziran 2024

Bebeklerde Lökosit Yüksekliği


Lökosit, beyaz kan hücresi olarak bilinen ve bağışıklık sisteminin önemli bir parçası olan hücrelerdir. Diğer bir adıyla akyuvarlar olarak da adlandırılır. Lökosit değeri, kan sayımı sonrasında belirlenir. Bebeklerde kan sayımı sonrasında ortaya çıkan lökosit değerleri, yetişkinlere göre farklılık gösterir. Bazı anne ve babalar kendi kan sayım değerleri ile kıyas yaparak paniğe kapılabilirler. İlk akıllarına gelen hastalıklar arasında lösemi gibi ciddi rahatsızlıklar olabilir. Ancak sonuçları yorumlarken mutlaka bebeğin yaşı göz önünde bulundurulmalı ve doktora danışılmalıdır.

Bebeklerde ve Çocuklarda Normal Lökosit Değerleri

  • Bebek yaşı: 0-1 ay, lökosit normal değeri: 9,40 ile 34,00 K/mm³
  • Bebek yaşı: 2-12 ay, lökosit normal değeri: 5,00 ile 19,50 K/mm³
  • Bebek yaşı: 1-3 yaş, lökosit normal değeri: 6,00 ile 17,50 K/mm³
  • Çocuk yaşı: 4-5 yaş, lökosit normal değeri: 5,50 ile 15,50 K/mm³
  • Çocuk yaşı: 6-15 yaş, lökosit normal değeri: 4,50 ile 13,50 K/mm³

Bebeklerde Lökosit Yüksekliğinin Nedenleri

Bebeklerde lökosit yüksekliği çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. En yaygın nedenler arasında bakteriyel enfeksiyonlar bulunmaktadır. Vücutta enfeksiyon olduğunda, bu enfeksiyonu temizlemek ve yok etmek amacıyla lökosit üretimi artar ve lökosit yüksekliği meydana gelir. Bu bir sağlık problemi olduğu için bebek mutlaka doktora muayene olmalıdır. Bebeklerin bağışıklık sistemleri daha zayıf olduğundan daha dikkatli olunmalı ve doktora gitmek ihmal edilmemelidir.

Tedavi ve Önlemler

Doktorlar, bebeklerde antibiyotik veya ilaç kullanımı konusunda temkinli davranma eğilimindedirler. Ancak, kan sayımı sonucunda bebeklerde lökosit değeri yüksek çıktıysa, antibiyotik tedavisi gerekebilir. Bunun yanı sıra, hazır gıdaya geçen bebeklerde tedavi için C vitamini ağırlıklı bir beslenme programı uygulanabilir. Şeker, yağ ve tuzlu gıdalardan bebekler uzak tutulmalıdır.

Ekstra Bilgiler ve Öneriler

Lökosit yüksekliği, sadece enfeksiyonlarla sınırlı olmayıp, vücuttaki diğer stres faktörleri, iltihaplanmalar, bazı ilaçların yan etkileri ve bağışıklık sistemi hastalıkları gibi nedenlerle de ortaya çıkabilir. Bu yüzden lökosit değerleri yüksek çıktığında mutlaka uzman bir doktordan detaylı bilgi ve yönlendirme almak önemlidir. Ayrıca, bebeklerin genel sağlığını korumak için düzenli olarak doktor kontrollerine gitmek ve beslenme programlarını dengeli ve sağlıklı bir şekilde düzenlemek gerekmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İdrar Tahlili Lökosit Tedavisi

İdrar Tahlili Lökosit Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde Lökosit Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Lökosit Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Lökosit Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Hamilelikte Lökosit Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Lökosit Sayısı Kaçtır?

Lökosit Sayısı Kaçtır?

Bebeklerde İdrarda Lökosit

Bebeklerde İdrarda Lökosit

Kanda Lökosit Belirtileri ve Tedavisi

Kanda Lökosit Belirtileri ve Tedavisi