Gebelikte İdrarda Lökosit Değeri Kaç Olmalı?
08 Temmuz 2024

Gebelikte İdrarda Lökosit Değeri Kaç Olmalı?


Gebelik süreci, anne adayları için oldukça önemlidir ve bu süreçte düzenli doktor kontrolleri yapılmalıdır. Bu sayede bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi sağlanırken, olası enfeksiyonlar, bakteriyel veya viral sebeplerden kaynaklanan hastalıkların önüne geçilir. Anne adayında herhangi bir problem teşhis edilirse, uygun tedavi yöntemleriyle gebeliğin seyrinde oluşabilecek problemler ortadan kaldırılır. Gebelik sürecinde bazı hastalıklar düşük riski oluşturabileceğinden, gerekli tahliller ve tetkikler yapılarak anne adayının sağlık değerleri takip altına alınır. Herhangi bir problem oluşması durumunda, idrar tahlili, kan tahlili ve tam kan sayımı gibi testlerle hastalıklar teşhis edilir. Bu süreçte, gebelik öncesi veya gebelik sırasında annenin geçirdiği herhangi bir sağlık sorunu varsa, doktorla paylaşılması daha sağlıklı sonuçlar elde edilmesini sağlar.


Doktorun uygulayacağı testlerle idrarda lökosit değeri kontrol edilir. Gebelik sürecinde anne adayında idrarda lökosit değeri 4500-10000 arasında seyrederken, bu değerin üzerinde bulunan lökosit seviyesi yüksek olarak kabul edilir. Ayrıca, tam kan sayımı yapılarak gerekli incelemeler uygulanır. WBC (Beyaz Kan Hücresi) değerlerinde herhangi bir artış görülüyorsa, bu durum gebelikte enfeksiyon olasılığını işaret eder ve lökosit değerinin yükseldiği anlamına gelir. Bu durumda, gebeliğin devamına engel olmayan ilaçlar kullanmak gerekebilir. Doktorun vereceği uygun ilaçlarla gebelikte idrarda lökosit değeri yüksekliğinin tedavi edilmesi sağlanır.

Gebelikte İdrarda Lökosit Değeri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anne adayının bu süreçte kendisine dikkat etmesi önemlidir. Doktorun uygulayacağı tıbbi tedavinin yanı sıra, annenin tükettiği besinlere dikkat etmesi gerekir. Bol sebze ve meyve tüketilmesi önerilirken, sebzelerin sirkeli suda bekletilerek tüketilmesi tavsiye edilir. Vücuda giren herhangi bir mikrop veya bakteri, bebeğin hayatını tehdit edebileceğinden, anne adayının sağlıklı beslenmesi önemlidir. İdrar yollarında enfeksiyon bulunduğunda, anne adayında vajinal kaşıntı, kötü kokulu idrar, bulanık idrar, idrarda kan görülmesi ve cinsel birliktelik sırasında rahatsızlık gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bu nedenle, enfeksiyon geçene kadar cinsel birliktelikten kaçınılması önerilir.

Özellikle vücut içerisindeki enfeksiyonun giderilene kadar cinsel birlikteliğin olmaması son derece önemlidir. Gerekli tedavinin ardından, anne adayının tekrar hastaneye giderek gerekli tahlillerinin yapılması ve idrarda lökosit değerinin normal seviyeye inip inmediğinin kontrol edilmesi gerekir. Annenin tuvalet hijyenine dikkat etmesi, tuvalete girmeden önce ve sonra ellerini sabunla yıkaması tavsiye edilir. Pamuklu iç çamaşırı kullanması ve iç çamaşırını sık sık değiştirmesi önerilir. Kapalı ortamlardan kaçınılması ve günde yarım saat hafif tempoda yürüyüş yaparak vücuda oksijen sağlanması da önemlidir. Böylece lökositin dengede kalmasına yardımcı olunur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Gebelikte Lökosit Yüksekliği

Gebelikte Lökosit Yüksekliği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İdrarda Lökosit Yüksekliği Nedenleri?

İdrarda Lökosit Yüksekliği Nedenleri?

Kanda Lökosit Yüksekliği Nedenleri?

Kanda Lökosit Yüksekliği Nedenleri?

Bebeklerde İdrarda Lökosit

Bebeklerde İdrarda Lökosit

İdrar Tahlili Lökosit Tedavisi

İdrar Tahlili Lökosit Tedavisi

Spermde Lökosit Fazlalığı

Spermde Lökosit Fazlalığı